Postavaru' Night - 10 martie 2012

Concurs din seria Carpathian Man, competitie de schi alpinism si alergare montana in Poiana Brasov. ( vertical race)
Informatie preluata de pe siteul concursului

Postavaru Night la editia 6
"Sambata 10 martie 2012 noi suntem in Poiana Brasov, vrem sa mergem la o tura de noapte in Postavaru!!!
De la ultima noastra intalnire, Domeniul Schiabil din Poiana s-a schimbat radical in bine si asta este o ocazie sa "luam la picior" o parte din pârtii.
Ne inscriem ca sa stim cati suntem, ne vedem intre 17.30 si 18.45 la clubul Rossignol, asta ca sa fim siguri ca suntem toti. Aprindem "facliile" si pe la 7.00 seara plecam spre varf urmand Drumul Rosu pana in Poiana Ruia, ocolim noul lac si stanga pe Express. Daca vantul ne lasa, vom iesi pe varf, daca nu, ne oprim la statia superioara a Cabinei Mici

Ceai cald, talangi, ne mai "racim" gura putin pentru cei care vin mai pe urma si apoi mergem sa "incheiem" povestea la Cabana Postavaru. Tanti Neli, Killy si toti cei de acolo ne asteapta ca intotdeauna, cu inima si bratele larg deschise... Tibi va "incinge podelele"... iar noi vom incerca sa le "racim". Cam atat deocamdata de pe planeta CarpathianMan, dar revenim curand!

Ca de obicei ne bucuram de sprijinul prietenilor nostrii de la Cabana Postavaru, Buff, Elan Skis, Sponser Sport Food, Rossignol, Contour skins; al partenerilor: Primaria Municipiului Brasov, Domeniul Schiabil Poiana Brasov, SKV - sectiunea Brasov, Asociatia de Ecoturism din Romania, Regia Publica Locala a Padurilor Kronstadt RA, FRAE, ANSMR si al prietenilor din media: alpinet.org, carpati.org, alerg.ro, zidezisport.ro, televiziunea targu mures, maraton.info.ro, schialpinism.blogspot.com." (http://postavarunight.blogspot.com)

Expozitie foto "Spiritul Inaltimilor"

Maine incepand cu ora 14:00, in Bucuresti, in spatiul expozitional al magazinului F64 din Bd. Unirii nr. 45 va avea loc lansarea expozitiei de fotografie " Spiritul Inaltimilor".

Vor fi expuse poze ale fotografilor Dorin Bofan, Serban Simbotelecan si Laurentiu Pavel.
Veti descoperi peisaje extraordinare!
Expozitia va fi deschisa pana in data de 23 februarie 2012.
Cu siguranta in zilele urmatoare voi merge si eu sa vad aceasta expozitie!
www.dorinbofan.com

www.laurentiupavel.com

http://sserban.blogspot.com

Spirit of the Heights from Dorin Bofan on Vimeo.

concurs de schi de tura la Predeal - 21.01.2012

Concurs de ski de tura in Predeal, sambata ,21.01.2012.

Inscrierile vor avea loc intre orele 16:00-17:50, iar startul se va da la ora 18:00. Concurentii vor lua startul de la Cabana Fulg de Nea si vor urca pe partia Varianta pana la telescaun,dupa care vor coborai pe partia Cocosul pana la terasa de la telescaun,unde va avea loc si premierea.Concursul va fi de dificultate medie cu o diferenta de nivel in urcare de 400m si este destinat in special amatorilor care au echipament de ski de tura(schiuri cu legatura de tura,bocanci de tura,piei de foca, bete si obligatoriu frontala)

Daca este posibil va rugam sa anuntati evenimentul si de asemenea va asteptam la start.

Va multumesc !

Plumbota Nicusor


Inscrie-te la EcoMarathon

S-au deschis inscrierile la EcoMarathon!
Detalii si inregistrare pe siteul concursului; www.ecomarathon.ro;

Aminteste-ti cum a fost anul trecut, vezi galerie foto!







Colindatorii!

De Craciun am fost la Moieciu. Au venit colindatori timizi si am colindat si noi peste deal pana la Mamaie si am cantat Steaua in 25 decembrie.
Usor ii recunoastem pe copii care au participat la EcoMarathon!

facem bradu, asteptam Craciunul, pictam si inventam multe cand suntem impreuna


In 25 Dec am colindat putin dealurile din Moieciu pentru o surpriza placuta facuta lui Mamaie si Cornelita :-)


Am jucat Catan si am sarbatorit frumos si pe domnul Stefan!

El e impodobit!

Sa fie zapada peste tot!

In Ajun de Craciun

Multa bucurie si prieteni dragi in jur si in gand, acesta este un Craciun minunat! si vi-l doresc!
Sa spuneti o poveste, sa colindati, sa va jucati, chiar sa si alergati!

poza este de la EcoMarathon 2011, o zapada in 7 Mai cum ne dorim de fiecare Craciun! Il vad pe Mos Craciun venind.... :-)
Am colindat...dar nu am cantat, aproape am alergat acuma in Ajun sa daruiesc si sa primesc cadouri, un cozonac minunat de la E, doua globuri ingenioase si cu multe inimioare de la Ana si Vlad, bomboane... si Mosul isi continua drumul lui iar sacul este plin si fara de sfarsit!
Poate apuc sa mai povestesc ceva zilele acestea despre Craciunul din copilarie, asta daca Sis isi mai aduce aminte ceva, o intreb!
Buna dimineata la Mos Ajun! acesta nu se uita niciodata, e ca mersul pe bicicleta :-)

Etna Valetudo Sky Race - 6 Nov 2011

Maine mergem la ultima cursa din MNRIC - Etna Sky Race, 23.9km, +1700m D
Suntem pregatiti de vacanta mai mult :-)
Cum este oare toamna in Catania?
Ce fel de traseu va fi?
Asteptam cu nerabdare sa descoperim aceste poteci.
Mai multe detalii si clasament genaral al acestui Grand Prix - MNRIC poti gasi pe site
Noi am fost la Valetudo Sky Race Italia in aprilie, Olympus Marathon in Grecia in iunie, Olla de Nuria in Spania in Iulie si ultima etapa va fi la Etna.Ionut Zinca este pe locul 1 in acest moment ( 4 curse castigate) si probabil va pastra acest rezultat final si dupa ultima etapa de la Etna. In clasamentul pe echipe suntem pe locul 3 iar in clasamentul pe natiuni Romania ocupa locul 4 dupa Catalunya, Italia si Spania.
echipa

traseu nisipos pentru duminica!

alergare, viata, prietenie, bucurie


Citeste povestea lui Adi de la MPC 2011!




"... un alt factor care a contribuit decisiv la reusita mea......
placerea cu care fac toate lucrurile, fie ca alerg, lucrez sau am alta activitate. Consider ca daca un lucru e facut pur si simplu ca iti face placere, atunci apar si rezultatele, multumirea de sine si capacitatea de a merge mai departe. Pentru mine un rezultat bun nu inseamna neaparat locul I sau podium, un rezultat bun e unul de care esti multumit."

* inca sunt sub influenta MPC............ :-), ma bucur de tot ce citesc, ma bucur de noile poze si sunt multe amintiri placute si sper ca vor veni si planuri noi......
cu ei!

e deosebita poza aceasta pentru mine pentru ca cei din poza sunt speciali!

Culori de toamna la MPC

Voi ce culoare ati alege?

Imbracata in bleu putin optimista si putin trista dupa ghinionul avut in aceasta vara am luat iar startul pentru a sasea oara la MPC, acest eveniment care ne-a format si transformat!

A fost o vreme incredibila de toamna cum nu a mai fost pana acum!
Culori de toamna sus in Magura

Urmaresc marcajul, cand banda galbena Salomon cand punct portocaliu


La Maraton Piatra Craiului niciodata toamna nu va fi la fel, mereu ramai surprins de peisajele deosebite si de multitudinea culorilor! Cine nu a vazut padurea putin portocalie, aramie?

cine nu a vazut iarba aurie cand urci spre Saua Funduri?

cine nu a vazut albul Pietrei Craiului cand cobori din creasta?

si griul pietrelor ce se rostogolesc la marele grohotis?

Iar cand urci la Diana, pornesti usor pe plaiurile inca verzi

dar imediat cum intri in padure pamantul si radacinile devin din ce in ce mai negre, este foarte abrupt si ai uitat, cu siguranta vei fi surprins an de an de urcarea la Diana!

dar tu vezi rosu in fata ochilor, este tricoul unui participant pe care ti l-ai luat reper.

Movul brandusele de toamna care iti apar dupa Valea Crapaturii te face sa zambesti

si fugi cat poti de repede catre finishul din Zarnesti!

Mereu un finish superb!

Adi a castigat cu un timp incredibil de 3h48, Sis a mers excelent cu "timpul meu in buzunar" :-) si a facut aproximativ 6h04.
Pozele facute de mine in timpul cursei!
si tricoul de colectie! de 6 ori la MPC!! :-)

Clincea Ciubotea Batrana

9-10 sept 2011 cu Adi, Mihai si George
Am mai fost cred in 2008 cu Andreea pe Clincea si am coborat pe Ciubotea, mi-a placut mult dar nu mai tineam bine minte zona.

Acum mi s-a parut mai frumos!

Povestim despre Transalpine Run
ne imaginam potecile noastre ca fiind parte dintr-un asemena concurs :-)
jos V. Tiganesti.

putin imi zboara gandul la Ciucas

Un traseu incredibil pe care merita sa il faci!
Duminica am urcat in saua Strunga plecand pe Bucla 3 de la EcoMarathon si am venit din Strunga pe muchie (nu pe poteca clasica) pana in Saua Batrana si apoi am coborat spre Moieciu.
Pe bucla 3 spre Strunga

la Gutanu!

Doar pe muchie!

Vine Toamna!

si pentru Transalpine Run!

Ziua am incheiat-o la foc cu vinete pentru iarna :-) asteptand echipele sa vina de la Transalpine Run